studio myStory

Title
Prejsť na obsah

Starostlivosť o pleť

studio myStory
Publikoval v Starostlivost ·
Ahojte,

na to, aby sme docielili čo najdokonalejší vzhľad s make-upom, musí pleť vyzerať perfektne aj bez neho. Základom je zhydratovaná pleť bez ohľadu na to, či máte pleť mastnú, suchú, normálnu, citlivú, zrelú alebo zmiešanú.
Dlhodobými rituálmi ráno aj večer, viete docieliť, že sa Vaša pleť zmení a odvďačí sa Vám. Samozrejme sú aj iné faktory ktoré ovplyvňujú stav Vaše pleti, ako napríklad fajčenie, pitie kávy, zlé stravovacie návyky, nedostatok tekutín a spánku, hormonálne problémy alebo iné zdravotné problémy ktoré je dôležité riešiť s odborníkom.
Starostlivosť o pleť sa prispôsobuje tomu, aký typ pleti máte a problému, ktorý  aktuálne riešite. No v podstate sú kroky ktoré by mal robiť každý.

RÁNO

Čistenie pleti
Čistenie je úplný základ, na ktorý ženy často zabúdajú. Počas noci sa nám na pleti usadia rôzne nečistoty z vankúša a mastnota, ktoré je dôležité zmyť. Pravidelné a dôsledné čistenie pleti ma nespočetné množstvo pozitívnych dopadov na stav pleti.
Pleť si čistite vždy dôkladné umytými rukami. Na umývanie používajte vlažnú vodu, horúca by mohla narušiť kapiláry, čo by viedlo k sčervenaniu pleti a studená voda by zas spôsobila stiahnutie pórov, čim by ste si znemožnili dôkladné vyčistenie nečistôt, a zhoršili by ste tým absorpciu účinných látok do pleti.
Na samotné čistenie si môžete vybrať rôzne čistiace vody alebo mlieka. Micelárne vody moc neodporúčam, aspoň čo sa týka denného využívania. Je skvelé že „micelárka“ dokáže vyčistiť, opláchnuť a aj zhydratovať, no denné používanie vedie k vysúšaniu, narušeniu prirodzeného biofilmu pokožky a jej stenčovaniu. Okrem pleťovej vody a mlieka, trh ponúka rôzne zmývajúce gély, ktoré sa nanášajú na zvlhčenú pokožku, ideálne od brady smerom hore, a krúživými pohybmi končekmi prstov premasírujete celú pokožku, čo bude mať vďaka smeru zdola nahor aj liftingový účinok a pleť tým prekrvíte. Keď budete mať pleť vyčistenú, gél spláchnite opäť vlažnou vodou, a tvár si jemne osušte uterákom.
Ideálnym produktom na perfektné zavŕšenie čistenia je pleťové tonikum. Zníži pH pokožky, produkciu tvorby kožného mazu, odstráni prípadné zvyšky produktu ktorý zostal na pokožke a uvoľní póry.
Pri vyberaní produktov je potrebné vždy brať ohľad na typ Vašej pleti a problémy ktoré Vaša pokožka má.

Výživa pleti
Po dokonalom vyčistení, je pleť pripravená na prijímanie aktívnych látok zo sér. Opäť platí, že zloženie sér by malo sedieť presne Vášmu typu pleti a problémom, ktoré chcete riešiť. Séra obsahujú drobné molekuly, ktoré jednoduchšie vnikajú až do hĺbky pokožky. Krémy neobsahujú také množstvo aktívnych látok, preto odporúčam používanie sér nevynechávať.  Sérum, si najskôr naneste na dôkladne umyté ruky, trením sérum zahrejte a potom jemne vklepávajte do pokožky smerom od nosa k ušiam, čelu a brade. Keď sa sérum vstrebe, pokožka je pripravená na hydratáciu.

Hydratácia pleti
Okrem toho, že je veľmi dôležité hydratovať naše telo zvnútra, pleti treba dopomôcť hydratáciou aj zvonku. Dôležité je vybrať produkt určený Vašemu typu pleti, tak ako pri všetkých ostatných krokoch. Pokiaľ pleť nebudete hydratovať, môžete si tým spôsobiť predčasné starnutie pokožky, pre ktoré sú charakteristické jemné vrásočky, strata pružnosti, upchaté póry, strata mladistvého vzhľadu a sviežosti v tvári. Vaša pokožka začne chytať mdlú zašednutú farbu. Okrem hlavnej funkcie a to hydratácie, je potrebné, aby krém obsahoval UVA/UVB faktor, pretože tieto žiarenia taktiež spôsobujú predčasné starnutie pokožky. Ideálne, či už v lete alebo zime je, aby mal krém aspoň faktor 25. Pokiaľ krém s ktorým ste si sadli neobsahuje ochranný faktor, nezúfajte, existujú spreje s faktorom, s ktorým si len prestriekate na záver pleť.
Existujú dva typy hydratácie, na báze oleja a nemastných pleťových krémov. Olejové majú tendenciu vstrebávať sa hlbšie do epidermis a z dlhodobého hľadiska regulujú tvorbu mazu. Sú vhodné pre suchší typ pleti. Pleťové krémy majú zasa navrch v aktívnych látkach ako sú Vitamíny (C,E sú skvelé keď chcete rozjasniť pokožku), kyselina hyaluronová (na spevnenie), kolagén.

VEČER
Večerný rituál je ešte dôležitejší než ten ranný. Pleť treba pripraviť na niekoľkohodinový oddych, preto je dôležité aby bola pleť čistá a vyživená.

Čistenie pleti
Čistenie pleti večer sa od toho ranného moc neodlišuje, pridajte k nemu naviac ešte odličovač. Najskôr dôkladne odlíčte make-up, potom začnite s čistiacou rutinou z rána. Na tonikum nezabúdajte ani večer a jeden krát do týždňa siahnite po peelingu alebo scrube ktorý stiahne póry, odstráni odumreté bunky z pokožky a nadbytočný maz bez toho, aby pleť narušil.

Výživa pleti
Séra môžete používať rovnaké ako ráno. V prípade, ak bojujete s vráskami, na noc použite retinol, ktorý nie je moc vhodné používať na deň, no stimuluje produkciu kolagénu, elastínu a kyseliny hyaluronovej, preto je skvelým doplnkom výživy pre Vašu pleť

Hydratácia pleti
V noci je vhodnejšie používať nočný hydratačný krém, ktorý sa od toho denného líši najmä v tom, že je hutnejší, hydratačnejší a bohatší na aktívne látky, ktoré sa v pleti uzamknú, a pleť sa vďaka tomu môže lepšie vyživiť a zregenerovať.
Starostlivosť o pleť je dobré raz za čas doplniť o pleťové masky, občasné návštevy dermatológa a kozmetičky. Obzvlášť, ak Vás čaká nejaká špeciálna udalosť, kde chcete vyzerať perfektne, určite zájdite ku kozmetičke na hĺbkové čistenie. Avšak nikdy nie v deň akcie, ideálne aspoň 5-14 dní vopred, aby mala pleť dostatok času zregenerovať sa a ukľudniť.


Návrat na obsah